CADERA
strona główna o nas aktualności oferta case studies kontakt

opis
http://mam.media.pl/
Na zlecenie fundacji Nowe Media, przy współpracy z agencją Hint Intermedia przygotowaliśmy serwis edukacyjny Młodzieżowa Akcja Multimedialna (MAM). Jego misją jest rozwijanie zainteresowań publicystyczno-dziennikarskich wśród młodych ludzi. Z założenia więc wortal ma charakter edukacyjny z elementami społecznościowymi.
Użytkownicy, łącząc się w grupy - redakcje, mogą tworzyć „wirtualne gazetki” i wymieniać się swoimi doświadczeniami oraz uwagami na forum. Poszczególni członkowie redakcji mogą posiadać różne role w tworzeniu wydania, oparte na dojrzalszych wzorcach z prawdziwych gazet (redaktor naczelny, grafik, korekta, etc.). Znaczną część prac nad projektem pochłonęło wykonanie aplikacji typu RIA, która umożliwia tworzenie gazetek bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Każde czasopismo, oprócz standardowej zawartości "papierowych" gazet, jak tekst i obrazy, może również zawierać treści multimedialne w postaci plików dźwiękowych czy filmów wideo. Ostateczną wersję wydania można obejrzeć on-line, ściągnąć na dysk w formacie PDF, lub wydrukować w wysokiej jakości na dowolnej drukarce.


technologia
Zadaniem Cadery było stworzenie serwisu w oparciu o założenia fundacji Nowe Media i projekty dostarczone przez Hint Intermedia. Projekt składa się z dwóch zasadniczych warstw: serwerowej i klienckiej. Z racji złożoności projektu do stworzenia części serwerowej użyty został język Python. Jego wydajność i niezawodność potwierdzone przez największe firmy IT umożliwiły nam bezproblemowe ukończenie projektu. W roli serwera WWW użyliśmy lighttpd, który umożliwił nam wysoce wydajne odbieranie i serwowanie zapytań.
Warstwa kliencka została wykonana w technologii Adobe Flex. Dzięki temu w niedługim czasie byliśmy w stanie dostarczyć Klientowi pierwsze prototypy aplikacji. Ważną kwestią w projekcie był problem komunikacji części klienckiej z serwerem. Aby zmniejszyć ilość danych przesyłanych po sieci, a co za tym idzie zwiększyć responsywność aplikacji zastosowaliśmy protokół AMF. Dodatkowo opracowaliśmy metodę kompresowania przesyłanych danych, która umożliwiła nam 40% zmniejszenie ilości wysyłanych informacji. Filmy wideo wgrywane przez użytkowników kompresowane są do formatu FLV przy pomocy naszego autorskiego rozwiązania. W ten sposób mogliśmy ujednolicić wyświetlane filmy i znacząco zmniejszyć ich rozmiar przy zachowaniu dobrej jakości.
Cały serwis został również przystosowany do obsługi wielu wersji językowych, dzięki wsparciu ze strony biblioteki gettext.

efekty
Choć struktura serwisu była bardzo skomplikowana, co stanowiło nie lada wyzwanie dla naszych działów programistów oraz flashowców, zaawansowana technologia oraz wielki nakład pracy naszego zespołu przyczynił się do stworzenia pierwszego tego typu narzędzia w Internecie.
wykorzystane usługi Cadera:
- hosting
- łącza
- programowanie
- webmaster